top of page

ZALECENIA PO ZABIEGU

  1. Jeżeli tatuaż został zabezpieczony opatrunkiem paroprzepuszczalnym, tzw. second skin, druga skóra, taki opatrunek można nosić przez 24 godziny zgodnie z zaleceniami producenta. Przez okres, w którym masz na sobie wyżej wymieniony typ folii nie musisz niczym smarować tatuażu ani go przemywać.
   Jeżeli opatrunek przecieka, nie noś go dłużej niż 24 godziny, nieszczelności dają możliwość przedostania się do rany bakterii i zanieczyszczeń, które przy dłuższym kontakcie ze świeżym tatuażem mogą wywołać niepożądane powikłania.
   Opatrunek tego typu utrzymuje tatuaż nawilżony dzięki osoczu i płynie tkankowym, które wypływają z nakłutej skóry zapewniając idealne środowisko do gojenia naszej rany, jednocześnie chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi.

  2. Jeżeli tatuaż został zabezpieczony folią spożywczą staraj się nie trzymać jednej folii dłużej niż 3 godziny. Folia spożywcza niestety nie oddycha co może powodować odparzenia, jeżeli będziemy ją zbyt długo nosić bez zmiany na świeżą. Folię spożywczą staraj się nosić przez pierwsze 24 godziny. Jeżeli jesteś w czystym otoczeniu możesz zdjąć folię i ograniczyć się tylko do noszenia jej podczas pierwszej nocy. Tatuaż przez pierwsze 24 godziny jest bardzo lepki, niezabezpieczenie tatuażu na czas snu może spowodować przyklejenie się pościeli lub ubrania i rano zerwać skórę przyklejoną do tkaniny, co może powodować duże podrażnienie. Za każdym razem gdy zmieniasz folię przemyj tatuaż wodą z delikatnym mydłem, wysusz jednorazowym ręcznikiem lub chusteczką i nałóż maść/krem przeznaczony do pielęgnacji tatuażu. (Alantan, bepanten, NEBA, masło Shea)

 1. Po zdjęciu opatrunku należy tatuaż przemyć czystą wodą z delikatnym mydłem, wysuszyć jednorazowym ręcznikiem lub chusteczką i nałożyć maść/krem przeznaczony do pielęgnacji tatuażu. Należy stosować jedynie maści przeznaczone do gojenia tatuażu. Maści takie jak Alantan zgodnie z zaleceniami producenta nie należy stosować na rany sączące się.

 2. Świeży tatuaż należy smarować około 3-4 razy dziennie. Najlepiej każde smarowanie poprzedzić umyciem tatuażu i dokładnym jego wysuszeniem. Nie należy stosować zbyt dużej ilości maści/kremów, gdyż może to negatywnie wpłynąć na tatuaż, stosujemy niewielkie ilości i delikatnie wmasowujemy je w ciało aby nawilżyć skórę. Stosować minimum 14 dni.

 3. O czym jeszcze należy pamiętać:

  1. W trakcie gojenia, najczęściej między 4 a 10 dniem będzie się łuszczyć naskórek, nie należy go zrywać na siłę oraz nie drapać skóry, może to spowodować powstanie ubytków w tatuażu! Tatuaż w tym okresie może wyglądać niekorzystnie, jakby odpadał – naskórek, który będzie się łuszczył, będzie mieć intensywny kolor i może brudzić ubrania.

  2. Skóra po tatuażu może być opuchnięta i zaczerwieniona nawet do kilkunastu dni od zabiegu. Najczęściej powyższe objawy mijają po dniu lub dwóch.

  3. Ograniczyć spożycie alkoholu, gdyż alkohol spowalnia procesy gojenia, co może wydłużyć czas, w którym skóra jest narażona na zakażenia oraz mieć negatywny wpływ na wygląd tatuażu.

  4. Należy unikać wysiłku fizycznego przez co najmniej tydzień, zalecane 2 tygodnie. W przypadku ekspozycji tatuażu na pot, natychmiast umyć tatuaż!

  5. Po 2 tygodniach możemy odstawić specjalistyczne maści/kremy i przejść na zwykłe balsamy nawilżające, które złagodzą swędzenie. (Swędzenie może utrzymać się do kilku tygodni)

  6. Przez 15-20 dni unikamy długich kąpieli, a przez miesiąc ekspozycji tatuażu na słońce.

  7. Nie nadwyrężać i nie narażać skóry na rozciąganie w miejscu wykonania tatuażu gdyż może to prowadzić do przemieszczenia pigmentu w skórze.

  8. Po wygojeniu tatuażu należy stosować filtry/blokery na tatuaż gdy są one narażone na kontakt z ostrym słońcem. (Filtr najlepiej SPF 50+0). Nie stosowanie filtrów prowadzi do znaczącego blaknięcia kolorów.

Zalecenia po zabiegu: Biografia
bottom of page